JAK PEČOVAT o VAŠE NOVÉ ŠTĚŇÁTKO

JAK PEČOVAT o VAŠE NOVÉ ŠTĚŇÁTKO

 

DOPŘEJTE VAŠEMU ŠTĚNĚTI BÁJEČNÝ START DO ŽIVOTA

          Tolik jste se na tento okamžik těšili a už je to tady! Když si poprvé přinesete své nové štěně domů, je to opravdu vzrušující zážitek. Jistě budete chtít štěněti zajistit báječný život od samého začátku. A my jsme tady, abychom vám s tím pomohli.

 

PŘÍPRAVA na PŘÍCHOD ŠTĚNĚTE

          První den se štěně v novém domově může připadat ztracené. Aby příchod štěněte do nové domácnosti proběhl hladce a úspěšně, doporučujeme se na něj předem dobře připravit. Zde je výčet několika věcí, které byste před příchodem štěněte měli zvážit.

 

PELÍŠEK

          Pelíšek bude pro štěně představovat výjimečné místo a bezpečné útočiště, kde spát a odpočívat. Pelíšek zároveň plní důležitou roli při jeho výcviku. Pelíšek by neměl být příliš velký, tím omezíte riziko znečištění pelíšku, protože psi neznešisťují místo, kde spí. Zajistěte, aby štěně mělo dostatek prostoru, mohlo se v pelíšku bez problémů postavit, otáčet a pohodlně ležet. Pelíšek umístěte na klidné místo, které lze dobře čistit a kde není průvan. Nesnažte se štěně izolovat. Najděte mu místo, kde bude moci pozorovat provoz domácnosti a zároveň se bude cítit v pelíšku bezpečně. Pelíšek pro štěně by měl být dostatečně teplý, dovnitř proto můžeme umístit deku nebo polštář vyrobený z nedráždivého, zdravotně nezávadného (pro případ, že by ho štěně rozkousalo) a dobře čistitelného materiálu.

 

TIPY NA NAVYKÁNÍ ŠTĚNĚTE NA NOVÝ PELÍŠEK

          Seznamte štěně s jeho pelíškem co nejdříve po příchodu do nového domova. Dejte do pelíšku měkkou žvýkací hračku a poté do něj umístěte štěně. Tento úkon doprovázejte povelem "Místo". Štěně začne do pelíšku chodit brzy spontánně a spojí si ho s odpočinkem a bezpečím. Nikdy nespojujte pelíšek s trestem.

 

OBOJEK a VODÍTKO

          První obojek, který štěně dostane, by měl být vyroben z lehkého nylonu. Jak štěně roste, pravidelně kontrolujte velikost obojku. Měl by být dostatečně volný, ideálně na dva prsty, které lze bez problémů zasunout mezi krk štěněte a obojek. Je důležité, abyste štěně navykli na nošení obojku a naučili ho chodit na vodítku co nejdříve. Chození na vodítku je velmi důležité pro bezpečnost štěněte, protože je prevencí různých nehod. Pro výcvik je ideální dvoumetrové vodítko.

 

MISKY

          Štěně potřebuje zvlášť  misku na vodu a na potravu. Ideální jsou nerezové misky, které lze jednoduše omývat. Kupte misky, které nejdou snadno převrhnout.

 

HRAČKY

          Hračky jsou nezbytné jak pro správný rozvoj štěněte, tak pro jeho zábavu. Mají nezastupitelnou roli ve výcviku štěněte, přičemž výcvik se může stát součásti hry. Hry by měly být krátké, ale časté. Hračky by měly být bezpečné z hlediska kousání. Kousací hračky pomáhají čistit zuby a udržovat je zdravé. Používejte pouze hračky určené pro štěňata, které se nerozpadnou, neroztrhnou a nelze je spolknout. Tvrdé balonky a nylonové žvýkací hračky poskytují dobrou zábavu. Interaktivní kostky a balonky, které umožňují dovnitř umístit oblíbený pamlsek nebo granule, rozvíjejí u štěněte jeho přirozenou zvídavost.

 

ZAPAMATUJTE SI

Nedávejte štěněti na hraní staré boty nebo oděvy. Štěně nerozlišuje mezi starou botou, kterou mu dáte na hraní a vaší nejnovější koženou polobotkou.

 

PÉČE o SRST

          O srst štěněte se můžete začít starat již od první chvíle, kdy ho přinesete domů. Čím dříve začnete, tím lépe si štěně na péči zvykne. Pravidelným kartáčováním štěněte udržíte jeho srst čistou, odstraníte vypadané chlupy a přispějete také k udržení zdravé kůže. Pokud budete chtít štěně vykoupat, nechte ho nejdříve v novém prostředí rozkoukat: první koupel může být stresující. Koupejte ho pouze v případě, že to opravdu potřebuje. Časté koupání může vysušovat kůži i srst. Používejte pouze šampón určený pro štěňata, protože chemické složení šampónů pro lidi (jak pro dospělé, tak pro děti) není vhodné pro kůži a srst psa.

 

POMŮCKY K PÉČI O SRST

          Pořiďte si pro péči o srst vhodné pomůcky. Ty se liší podle toho, jaký typ srsti štěně má. Pokud je vaše štěně krátkosrsté, česejte ho kartáčem s přírodními štětinami.

 

PÉČE o ZUBY

          Výměna mléčných zubů za trvalé se u štěněte dokončuje přibližně v 6,- 7 měsíci. Čím dříve však začnete s čistěním zubů, lépe bude pes v pozdějším věku čištění akceptovat. Je důležité postupně štěně navykat na to, že mu budete zuby čistit. Nejdříve provádějte jemnou masáž dásní u zubů koncem prstů, dokud si štěně na tuto proceduru nezvykne. Poté zkuste čistit vnější stranu zubů kouskem gázy. Až si štěně zvykne, teprve pak přejděte na zubní kartáček a speciální zubní pastu. 

          Speciální Zubní kartáčky i zubní pasty určené pro psy dostanete v obchodech s chovatelskými potřebami nebo u veterinárních lékařů. Nepoužívejte pasty pro lidi, obsahují detergent, který může způsobit nadměrné pěnění v ústní dutině štěněte a při polknutí také žaludeční potíže. Pravidelná péče o ústní dutinu (nejlépe denně) je důležitá pro zachování zdravých zubů a dásní, pomáhá předcházet vzniku zubního kamene zubů a brání rozvoji infekcí. 

 

PŘÍCHOD ŠTĚNĚTE DO NOVÉHO DOMOVA

          Ačkoliv je velmi   vzrušující mít štěně konečně doma, snažte se, aby tyto první dny byly co nejklidnější. Není dobré hned ho zatěžovat rušným provozem a hlukem. Ideální je přivést štěně poprvé domů na začátku víkendu, budete tak mít celé dva dny volna na jeho zabydlení v novém prostředí.

 

VÝBĚR JMÉNA

          Vyberte štěněti jméno co nejdříve po jeho příchodu k vám domů. Jméno by mělo být krátké, aby to štěně snadno poznalo a na zavolání přiběhlo. Často jeho nové jméno opakujte, štěně si pak na něj rychleji zvykne.

          Odměňujte štěně pohlazením a pochvalou. Když udělá něco dobře a používejte u toho příjemný a radostný tón hlasu. Štěně si tak zafixuje své jméno spojené s pochvalou nebo odměnou, jako je například pohlazení. 

 

STESK po DOMOVĚ

          Některým štěňatům se může dva tři dny stýskat po původním domově, nebuďte proto překvapeni, když bude štěně v noci i přes den kňučet. Myslete na to, že právě opustilo matku a své sourozence. Díky vaší lásce , péči a pozornosti však stesk po domově brzy překoná.   

 

BEZPEČNÁ DOMÁCNOST

          Štěňata jsou extrémně zvědavá. Když objevují nové věci ve svém okolí, jsou vystavena mnoha různým nebezpečím. Pomocí několika úprav a opatření změníte svou domácnost v prostředí, které je bezpečné i pro vaše štěně.

  • Udržujte štěně ve vyhrazené části domu/bytu například tak, že vybudujete různé zábrany (plůtky pro děti).  Tyto pomůcky používejte zejména v případě, kdy není nikdo kromě štěněte doma. Nezapomeňte také zavírat dveře a okna.
  • Skladujte všechny čistící prostředky a léky na místě, která nejsou pro štěně přístupná. 
  • Odstraňte z domácnosti všechny jedovaté rostliny (např. cibule amanylisu, azalky, kosatce, cibulky narcisů, oleandr atd.) nebo je dejte tam, kam nemá štěně přístup.
  • Ukryjte elektrické šňůry, aby je štěně nemohlo rozkousat, ani se jimi jinak poranit.
  • Když máte rádi čokoládu, ujistěte se, že vaše štěně k ní nemá přístup, je pro psy JEDOVATÁ !!!

 

SEZNÁMENÍ ŠTĚNĚTE S NOVÝM PROSTŘEDÍ

Domov

          Když štěně poprvé přinesete domů, ukažte mu jeho pelíšek, hračky a misky na potravu a na vodu. Brzy pochopí, které místo v domácnosti bude jeho útočištěm. 

Lidé

          Kontakt štěněte s dalšími členy rodiny a návštěvami je nezbytný pro jeho správnou socializaci. Jedině tak z něj vyroste přátelský pes, který se nebude bát cizích lidí. Když štěně seznamujete s novými lidmi, držte ho na vodítku, aby na ně nevyskakovalo. Dejte štěněti povel "sedni" a udržujte ho v této pozici, i když ho cizí člověk hladí. Naučí se tak přijímat pohlazení od cizího člověka v klidu.

Ostatní zvířata

          Při seznamování štěněte s dalšími zvířaty v domácnosti buďte opatrní. Když seznamujete staršího psa se štěnětem, je rozumné mít oba na vodítku. Nenechávejte je spolu samotné, dokud si nebudete jisti, že se budou vzájemně tolerovat. Když představujeme nové štěně kočce, zvažme, zda nebude výhodné dát do dveří mřížku, kterou kočka snadno přeskočí a v případě potřeby za ní najde klidné a bezpečné místo. Nesnažte se za každou cenu nutit "dosavadní zvířecí členy rodiny" aby se ihned "kamarádily" s novým štěnětem. Musejí si na sebe zvykat postupně.

 

ÚSPĚŠNÁ VÝCHOVA

          Čím dříve začnete s výchovou, tím lépe, nicméně buďte připraveni na různé "nehody"... nerozčilujte se, jsou součástí přirozeného procesu učení!!!

          Dokud není štěně plně chráněné před infekcemi očkováním, měli byste učení správným návykům provádět doma nebo na vaší zahradě. Předcházíte tak možné nákaze vašeho štěněte infekcí od jiných psů. z jejich výkalů nebo z prostředí. Na veřejných místech byste psa měli cvičit až po kompletním očkování.

  • Vymezte prostory ve vaší domácnosti, kam bude mít štěně přístup (například kuchyň).
  • Důsledně dodržujte stanovený režim s jasným režimem podávání stravy bude i naučení čistotnosti jednodušší - 20 - 30 minut po jídle se většinou musí štěně vyprázdnit.
  • Vyberte místo, kde chcete, aby štěně vykonávalo potřebu a dodržujte ho - psi rádi dělají potřebu stále na stejném místě. Pokud se snažíte štěně naučit, aby dělalo svou potřebu venku, berte ho stále na stejné místo a po vykonání potřeby ho pochvalte.
  • Poznávejte příznaky, které vám napoví, že se štěně potřebuje vyprázdnit - když začne štěně očichávat podlahu nebo škrábat na dveře a popocházet v kruhu, vezměte ho na místo, které jste vybrali jako psí toaletu. Pokud ani po několika minutách štěně nejeví snahu se vyprázdnit, odneste ho pryč a celý proces po chvilce opakujte.
  • Vždy štěně pochvalte, když udělá potřebu na vybraném místě. Zkuste použít specifické slovo, které mu pomůže spojit si venčení s touto pochvalou.
  • Naposledy štěně vyvenčete pozdě v noci a pak brzy ráno po probuzení. Předcházet tomu, aby štěně udělalo potřebu v noci, můžete například tím, že ho nebudete krmit příliš pozdě večer a ještě před uložením do pelíšku ho vezmete vyvenčit.
  • Následky "nehody" ihned důkladně odstaňte a neutralizujte. Štěně má mnohem citlivější čich než vy. Jestliže nehodou znečištěné místo dobře a rychle neočistíte a neodstraníte z něho zápach, štěně se tam bude opakovaně vracet. Při běžném úklidu dokážete z domácnosti odstranit pachy, které cítí váš nos. Ale ty , na něž je citlivé vaše štěně, zůstávají a účinně je  odstraníte jen přípravkem na neutralizaci psích pachů, který koupíte ve většině obchodů s chovatelskými potřebami.

          Buďte trpěliví a nestresujte své štěně, pokud se mu doma "stane nehoda". Hlavně v případě, kdy ho nepřistihnete při činu - nepochopí to. Jestliže se nehody štěněte často opakují, potom je možné, že štěně vůbec nerozumí tomu, co od něho očekáváte.

 

Co DĚLAT

          Výcvik štěněte je prvním a základním krokem k úspěšnému vztahu  založenému na poslušnosti a dobrém chování. Má to být příjemně strávený čas, při kterém se vytváří silná vazba mezi vámi a štěnětem. Výcvik navíc pomáhá vybudovat vyrovnanou povahu vašeho psa. 

VÝCVIK BY MĚL BÝT JEDNODUCHÝ a ZÁBAVNÝ - Štěňata dokáží udržet pozornost jen krátkou dobu.

BUĎTE TRPĚLIVÍ a PŘEDVÍDATELNÍ - Laskavost a odměňování jsou základem úspěšného výcviku.

POCHVAL  A ODMĚNA - Chvalte štěně a dejte mu odměnu za vše, co udělá správně. Odměna musí přijít ihned po správně vykonaném povelu.

KONTAKT I S JINÝMI LIDMI A ZVÍŘATY - Sociální vazby jsou základním předpokladem správného dospívání.

BUĎTE VYTRVALÍ - Vždy dělejte vše stejným způsobem, používejte stejný tón hlasu a slova k pokynům. Trvejte na dodržování pravidel, která jste si stanovili.

POUŽÍVEJTE JEDNODUCHÉ POKYNY - "sedni", "Zůstaň", "Vpřed", "Lehni" a "Fuj". Při komunikaci se štěnětem je používejte všichni v rodině.

REŽIM - Vytvořte si předem daný režim procházek, krmení a výcviku. 

 

Co NEDĚLAT

Špatný výcvik má na štěně negativní vliv. Zde uvádíme několik příkladů nevhodného výcviku.

NA SVÉ ŠTĚNĚ SE NEZLOBTE - Vytrvalost je dobrou strategií. Štěně nestresujte a nikdy nepoužívejte násilí.

POVELY - Neučte ho příliš mnoho nových věcí najednou. 

NEKŘIČTE - Když se štěně chová nesprávně, používejte pouze jasný a rozhodný hlas.

NEMĚŇTE PRAVIDLA - v závislosti na vaší momentální náladě.

NEODKLÁDEJTE ODMĚNU NEBO POCHVALU - Štěně potřebuje jasné signály.

SOCIALIZACE - Nebraňte vašemu štěněti v socializaci.

ŘEČ - Nečekávejte, že vaše štěně bude rozumět lidské řeči mimo skupinu povelů, které ho naučíte.

 

TRÉNINK SPRÁVNÉHO CHOVÁNÍ

          Vy a vaše štěně si budete lépe užívat společného soužití, pokud bude založeno  na porozumění a správném chování. Trénink takového chování je efektivnější, když je prováděn zábavnou formou. Vytváří mezi vámi silné pouto a pomáhá u štěněte vytvořit vyrovnanou povahu pro optimálně spokojený život.

          Běžné tréninkové principy mohou štěněti pomoci, aby se cítilo bezpečně a šťastně v jakémkoliv prostředí a situaci, od procházky v parku až po pobyt doma o samotě.

 

MÁ VAŠE ŠTĚNĚ PROBLÉMY s OKUSOVÁNÍM VĚCÍ?

          Okusování bývá u štěněte způsobeno výměnou zubů, nudou nebo stresem. Měli byste štěně od této činnosti odradit kvůli jeho zdraví a bezpečnosti.

  • KDAŽ OPOUŠTÍTE DOMOV, NECHTE ŠTĚNĚ V JEHO PELÍŠKU.
  • POSKYTNĚTE ŠTĚNĚTI DOSTATEK BEZPEČNÝCH HRAČEK KE KOUSÁNÍ, TY MU POMOU ZMÍRNIT NUDU.
  • POCHVALTE SVÉ ŠTĚNĚ, KDYŽ HO UVIDÍTE PŘI OKUSOVÁNÍ BEZPEČNÉ HRAČKY URČENÉ KE KOUSÁNÍ
  • KDYŽ UVIDÍTE ŠTĚNĚ OKUSOVAT NĚCO NEBHODNÉHO, DEJTE MU JASNÝ POVEL "NE FUJ" PRO SIGNALIZACI NEVHODNÉHO CHOVÁNÍ. PŘESMĚRUJTE JEHO POZORNOST K BEZPEČNÉ KOUSACÍ HRAČCE

 

TAJEMSTVÍ PŘÁTELSKÉHO ŠTĚNĚTE

          Přátelské štěně dospěje ve šťastného psa. Seznamte své štěně se všemi členy vaší rodiny, přáteli i cizími lidmi lidmi už od raného věku. Naučí se tak vycházet s různými typy lidí.

          Stejně tak seznamujte štěně s okolním prostředí. Berte ho na procházky, jezděte s ním v autě na výlety např. na pikniky a jiné akce, které budou pro vaše štěně zábavné. Úspěšná socializace je důležitá pro jeho šťastnou budoucnost.  

 

UŽITEČNÉ RADY PRO CESTOVÁNÍ AUTEM

          Cestování  se štěnětem může být zábavný zážitek, je ho ale nutné  dobře organizovat.  Zde je několik rad, jak vše zvládnout.

  • Při cestování autem je pro štěně i pro vás nejbezpečnější, když ho umístíte do přepravní klece.
  • Nedovolte štěněti cestovat s hlavou vystrčenou z okna.
  • Na dlouhé výlety mu do auta vezměte jeho deku, aby si na ni mohlo v klidu odpočinout a nezapomeňte ani na oblíbené hračky, které by mohlo v průběhu dlouhé cesty kousat.
  • V létě nenechávejte nikdy psa samotného v autě a to ani pár minut. Může to být velmi nebezpečné, protože teplota v autě na slunci rychle stoupá. Pamatujte si, že pes se nemůže ochlazovat pocením jako člověk. Psi snižují svoji tělesnou teplotu zrychleným dýcháním. V uzavřeném autě je vzduch teplý do té míry, že pes nedokáže tímto mechanismem ochladit.
  • Zjistěte, aby byl pes označený čipem nebo měl na obojku známku s vaším jménem a telefonním číslem.
  • Během cesty štěněti dávejte pravidelně pít a dělejte přestávky k vyvenčení.

 

KONTROLA ZDRAVOTNÍHO STAVU ŠTĚNĚTE

          Štěně by mělo být pravidelně vyšetřováno veterinárním lékařem a v závislosti na věku také očkováno a ošetřováno proti vnějším parazitům. Sami také můžete pravidelně kontrolovat jeho zdravotní stav a celkovou kondici sledováním nosu, očí, uší atd., jak je napsáno v dalším odstavci.

  • NOS - Studený, čistý, vlhký, bez výtoku 
  • OČI - čisté a jasné
  • UŠI - růžové a čisté bez výtoku a zápachu. (Kontrolujte jednou týdně)
  • KŮŽE a SRST - bez lupů, blech, blešího trusu a klíšťat. Růžová, čistá kůže. Hustá, lesklá a jemná srst.
  • ÚSTNÍ DUTINA - růžové dásně a dech bez zápachu, bílé zuby

VŠÍMEJTE SI ZMĚN V CHOVÁNÍ U VAŠEHO ŠTĚNĚTE !!!

MÁ MENŠÍ CHUŤ K PŘÍJMU KRMIVA A K PITÍ?

NEMÁ ZÁJEM O HRU A VYCHÁZKY?

V TAKOVÉM PŘÍPADĚ NEVÁHEJTE KONTAKTOVAT VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE A PORADIT SE S NÍM !!!

 

VÝBĚR SPRÁVNÉ VÝŽIVY

          První rok života u štěňat je zásadní, protože se v této době tvoří základy pro jejich dlouhý a zdravý život. Zejména v prvních měsících života rostou štěňata velmi rychle. V tomto období mohou potřebovat až třikrát více kalorií, vyšší hladinu bílkovin, vitamínů a minerálních látek na kilogram tělesné hmotnosti v porovnání s dospělým psem. Specifická výživa je také důležitá pro růst zubů, kostí a svalů.

 

OBDOBÍ NEVYZRÁLÉ IMUNITY

          Prvních 5 měsíců je pro rozvoj imunitního systému štěněte rozhodující. Při kojení dostává štěně v mléce od matky protilátky, které ho chrání proti infekcím v prvních týdnech života. V průběhu odstavu se snižuje množství protilátek přijímaných od matky a u štěněte se začíná vytvářet vlastní imunita. Zpočátku vytváří imunitní systém štěněte malé množství protilátek, ale jejich produkce se postupně zvyšuje. Do doby, než imunitní systém štěněte zcela dozraje a bude organizmu posilovat protilátky v maximální účinné koncentraci, hovoříme o fázi nevyzrálého imunitního systému. V tomto období je štěně náchylnější k infekcím a zažívacím potížím. 

 

JAK KONTROLOVAT TĚLESNOU KONDICI ŠTĚNĚTE

PODVÁHA (POVÝŽIVA)

Žebra lze snadno nahmatat a mohou být viditelná, bez hmatatelného tuku. Viditelné vrcholy bederních obratlů začínají vyčnívat. Zřetelné vtažení boků a břicha.

IDEÁLNÍ

ŽEBRA JSOU HMATATELNÁ, BEZ PŘEBYTEČNÉHO POKRYTÍ TUKEM. PŘI POHLEDU SHORA JSOU VIDITELNÉ BOKY ZA ŽEBRY. PŘI POHLEDU Z BOKU JE BŘICHO VTAŽENÉ.

NADVÁHA

Masivní zásoby tuku v oblasti hrudníku, hřbetu a kořene ocasu. Boky a vtažení břicha zcela nezřetelné. Velké zásoby tuku na krku a končetinách. Břicho je zřetelně roztažené.

 

VYTVOŘME SPOLEČNĚ ŠTĚŇÁTKŮM BÁJEČNÝ ŽIVOT.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ A NEJÚČINĚJŠÍ SLOŽKOU JE LÁSKA, KTEROU SVÝM ŠTĚŇÁTKŮM DÁVÁME.